Czym różni się posadowienie budynku na płycie, a tradycyjnych fundamentach?

 

 

Posadowienie budynku na płycie fundamentowej znacząco różni się od posadowienia na tradycyjnych fundamentach. Główne różnice to: 
 
– Rozkład obciążenia: Płyta fundamentowa rozkłada ciężar budynku na całą swoją powierzchnię, dzięki czemu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. W przypadku tradycyjnych fundamentów ciężar budynku rozkłada się na mniejszej powierzchni, co może powodować nierównomierne osiadania gruntu.
 
– Głębokość posadowienia: Płyta fundamentowa może być posadowiona na mniejszej głębokości niż tradycyjne fundamenty, ponieważ nie musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu.
 
– Czas budowy: Płyta fundamentowa może zostać wykonana w znacznie krótszym czasie niż tradycyjne fundamenty, ponieważ prace ziemne są ograniczone do wykopania wykopu pod płytę.
 
– Koszt:  Płyta fundamentowa jest zazwyczaj droższa niż tradycyjne fundamenty, ale może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku niekorzystnych warunków gruntowych.
 
Płyta fundamentowa sprawdzi się w następujących przypadkach:
 
– Niekorzystne warunki gruntowe: Płyta fundamentowa jest szczególnie zalecana w przypadku gruntów nienośnych, narażonych na podmywanie lub na wysokie poziomy wód gruntowych.
 
– Drewniane domy: Płyta fundamentowa jest idealnym rozwiązaniem dla drewnianych domów, ponieważ zapewnia im stabilne i równomierne podłoże. 
 
Domy energooszczędne: Płyta fundamentowa zapewnia doskonałą izolację termiczną, co jest ważne w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych.
 
Tradycyjne fundamenty sprawdzą się w następujących przypadkach:
 
– Dobra jakość gruntu: Tradycyjne fundamenty są wystarczające w przypadku gruntów nośnych, które nie są narażone na podmywanie lub na wysokie poziomy wód gruntowych.
 
– Niskie koszty: Tradycyjne fundamenty są zazwyczaj tańsze niż płyta fundamentowa.
 
– Domy o prostej konstrukcji: Tradycyjne fundamenty są łatwiejsze do wykonania w przypadku domów o prostej konstrukcji.
 
 
 
 

 

 

 

 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję

t: 791 501 502
e: kontakt@designall.pl