TECHNOLOGIA CLT

 

CLT (z ang. Cross Laminated Timber) to technologia przyszłości w szeroko pojętym budownictwie. Drewniane domy, bloki mieszkalne, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej – to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii drewna klejonego krzyżowo, czyli CLT.

 

Ta technologia to nie tylko gwarancja stabilności konstrukcji (każda konstrukcja to monolit), a także  właściwości ogniowych, termicznych i akustycznych. A co istotne – to aspekty ekologiczne tak ważne w dzisiejszych czasach.

3

SPECYFIKACJA

MODEL - model całego domu CLT

Na miejsce budowy dostarczane są precyzyjnie docięte płyty z otworami na okna, drzwi oraz z innymi indywidualnymi szczegółami, takimi jak przygotowanie pod sieć wodną, kanalizacyjną, elektryczną czy dodatkową izolację. Poszczególne elementy z CLT montowane są za pomocą dźwigu w ciągu kilku dni, co przekłada się na oszczędność pieniędzy związanych budową wymarzonego domu.

1
2
3
4
5

DLACZEGO CLT?

 

Drewno CLT to drewno klejone krzyżowo i warstwowo. Jest to nośny materiał konstrukcyjny w formie płyt, w całości wykonany z litego drewna z co najmniej 3 płyt, które są ze sobą wzdłużnie i poprzecznie klejone.

 

Taki układ warstw zapewnia dużą sztywność konstrukcji oraz wytrzymałość w obu kierunkach. Stosowane gatunki drewna to głównie świerk i jodła, a klasa wytrzymałości to C24. Największy rozmiar płyty to 3,5x15m, grubość 36cm. Kleje używane do klejenia desek nie zawierają formaldehydu i są całkowicie ekologiczne.

 

Z uwagi na dążenie do neutralności klimatycznej, budownictwo drewniane jest coraz bardziej pożądane.

EKOLOGIA

 

Przy obecnym globalnym kryzysie klimatycznym, kwestie środowiskowe nigdy nie były ważniejsze, stąd coraz większe zainteresowanie technologią CLT, jako najlepszą alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych.

CLT oferuje wiele korzyści w zakresie wydajności środowiska. Gospodarka leśna zarządzana w sposób zrównoważony pozwalają na neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Działają jako repozytorium węgla, przekształcając CO2 w biomasę w procesie fotosyntezy.

W porównaniu z betonem i stalą, CLT wypada lepiej w obu kwestiach. Produkcja CLT wytwarza mniej gazów cieplarnianych, wymaga mniejszych ilości wody, energii i paliw kopalnych niż zarówno beton, jak i stal.

 

Po rozbiórce budynku, drewno CLT można ponownie wykorzystać, a resztki drewna poddać recyklingowi, częściowo zastępując w ten sposób paliwa kopalne.

Skontaktuj się z nami

 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję

t: 791 501 502
e: kontakt@designall.pl